Haber

Suudi Arabistan’da ‘Ukrayna’ toplantısı: Çin ve Hindistan da katılıyor

‘Rusya-Ukrayna savaşının barışçıl bir şekilde sona erdirilmesi için temel ilkelerin’ görüşüleceği toplantı, yaklaşık 40 ülkenin katılımıyla Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde gerçekleştiriliyor. Çin ve Hindistan’dan temsilcilerin katıldığı toplantının iki gün sürmesi planlanıyor.

Reuters’in haberine göre görüşmenin ardından ortak açıklama yapılıp yapılmayacağı bilinmezken toplantıya katılan Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Başkanı Andriy Yermak, görüşmelerin “zor geçeceğini” söyledi. Yermak toplantıdan önce televizyona, “Ama arkamızda gerçekler var, arkamızda iyiler var” dedi.

KREMLİN TOPLANTIYI ‘İZLEYECEK’

Cidde’de yapılacak görüşmelerde Rusya’dan temsilci olmayacak. Öte yandan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov daha önce konuyla ilgili yaptığı açıklamada görüşmeyi Kremlin’in izleyeceğini söylemişti. Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy, görüşmelerin, Rusya’nın tüm Ukrayna topraklarını iade etme ve ülkeden tüm güçlerini çekme anlaşmasına yönelik planının ilkelerinin dünya liderleri tarafından onaylanacağı bir barış zirvesi getirmesini umduğunu söyledi.

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’daki görüşmelere daha önce temsilci göndermeyen Çin’i Cidde’deki görüşmelerde Avrasya İlişkileri Özel Temsilcisi Li Hui temsil ediyor. Başkent Riyad’daki Hindistan Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamaya göre, Hindistan Ulusal Güvenlik Danışmanı Shri Ajit Doval da görüşme için Cidde’ye geldi. (DIŞ HABERLER)

aladaghaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu